FOLIA GEOGRAPHICA

FOLIA GEOGRAPHICA 2012 (20), LIV., pp. 173-183

Ekomuzeá w Polsce – Przykład Nowej Muzeologii i Promocji Dziedzictwa Lokalnego

Ecomuseums in Poland – The Example of the Local Natural and Cultural Heritage Promotion

Teresa Mitura A*, Małgorzata Buczek-Kowalik B

Received: May 10, 2012 | Revised: August 22, 2012 | Accepted: October 25, 2012


A* Rzeszow University, ul.Towarnickiego 3, 35–310 Rzeszów, Poland miturat@wp.pl (corresponding author)
B Rzeszow University, ul.Towarnickiego 3, 35–310 Rzeszów, Poland malgorzatabuczek1@wp.pl

PDF FULL TEXT


Abstract

The paper introduces the concept of ecomuseum as a form of new museology. We focused on the principles of ecomuseums creation, its functioning, and meaning and social relevance, especially in the presentation of national natural and cultural heritage. The selected polish experiences in this field are analysed.

Key words: museum, ecomuseum, museology, heritage


Summary

Ecomuseums in Poland – The Example of the Local Natural and Cultural Heritage Promotion

V súčasnej muzeálnej praxi sa čoraz častejšie prejavujú trendy prechodu od tradičného „múzea objektov“ k „múzeu myšlienok“. Tieto zmeny sa začali prejavovať vo Francúzsku už koncom 60. rokov 20. storočia, kde sa rozvinula koncepcia ekomuzeológie. V bežnom jazyku predstavuje ekomúzeum „múzeum bez múrov“, v rámci ktorého sú príroda, história a kultúra prezentované v mieste ich prvotnej lokalizácie na zásade ich vzájomnej interakcie s prírodným prostredím a človekom. Cieľom fungovania ekomúzeí je ochrana kultúrnych a prírodných objektov a stôp minulosti v krajine.
V posledných 40-tich rokoch vzniklo na svete okolo 300 ekomúzeí, z toho 200 v Európe. Ochranou ekomúzeí v Európe sa zaoberá Európska sieť ekomúzeí, ktorá vznikla v Taliansku v roku 2003. Jej cieľom je príprava dokumentov, získavanie povolení, nadviazovanie kontaktov a prezentácia ekomúzeí na rôznych podujatiach. V Európe fungujú ekomúzea v Taliansku, Francúzku a v Nórsku, mimo Európy v Japonsku v Číne a v Brazílii.
V Poľsku sa objavili prvé ekomúzea na konci 90-tych rokov 20. storočia. Program ekomúzeí je realizovaný prostredníctvom Ekologickej Nadácie Partnerstvo. Aktérmi programu sú sociálne i vládne organizácie (Lokalne Grupy Działania, Stowarzyszenia, Towarzystwa), verejné inštitúcie (Urzędy Gminne, szkoły, Gminne Ośrodki Kultury) a firmy v Národnej sieti partnerských skupín pre trvaloudržateľný rozvoj. Cieľom programu je podpora vytvárania lokálnych a regionálnych ekomúzeí, ktoré slúžia ochrane, zachovaniu a prezentácii dedičstva a vytváraniu komplexného produktu cestovného ruchu. V rámci programu je možné získať vecnú a technickú pomoc, finančnú pomoc a pomoc v získavaní prostriedkov z EÚ na realizáciu projektov. Dôležitým elementom činnosti sú možnosti výmeny skúsenosti s podobnými iniciatívami doma i v zahraničí. Od roku 2004 Nadácia Partnerstwo je členom Európskej siete ekomúzeí.
V Poľsku fungujú ekomúzea najmä v južnej časti štátu (v podkarpatskom, malopoľskom, dolnosliezkom a svätokrížskom vojvodstve), pričom iniciatíva získava čoraz viac zástancov, najmä vo vidieckych regiónoch ako dôležitý činiteľ rozvoja týchto území. Najaktívnejšia skupina ekomúzeí funguje vo vojvodstvách dolnosliezkom, podkarpatskom a malopoľskom (Tab. 1).
Ekomúzea fungujú v rôznej podobe, najčastejšie sú to trasy, ktoré spájajú niekoľko obcí. V rámci nich sú prezentované najdôležitejšie hodnoty prírodno-kultúrneho charakteru zviazané s históriou územia a nadväzujúce na lokálne tradície (napr. Ekomuzeum Trzy Kultury, Ekomuzeum Hołe, Ekomuzeum w Krainie Bojków, Ekomuzeum Lackorona). Odlišnú formu majú napr. ekomúzeum Jana Pazdura v Starachowicach alebo ekomúzeum v Sobolowie, ktorých atrakcie sú sústredené okolo jednej atraktivity – lokálneho múzea. Každé ekomúzeum má vlastný názov a logo, pričom sa najčastejšie prezentujú na internetových stránkach, vydávajú mapy a informačné materiály. Pod aktivitami cestovného ruchu v rámci ponuky ekomúzeí sa rozumejú rôzne dielne ľudovej tvorivosti (napr. v oblasti hrnčiarstva, čipkárstva, košikárstva), možnosti stretnutí so zaujímavými ľuďmi, tematické stretnutia a pravidelné festivaly. Niektoré ekomúzea (Trzy Kultury, Ekomuzeum im. Jana Pazdura, Hołe) ponúkajú prehliadku v sprievode školených sprievodcov, ktorými sú najčastejšie obyvatelia daných obcí. Aby ekomúzea mohli ďalej dobre fungovať je potrebné pri ich tvorbe a ďalšej činnosti angažovať ľudí, ktorí spoločne definujú základnú myšlienku ekomúzea a vštiepia mu charakter korešpondujúci s lokálnymi kultúrnymi a prírodnými podmienkami.


References

  1. CORSANE G., DAVIS P., ELLIOT, S., MAGGI M., MURTAS D., ROGERS S., 2007: Ecomuseum evaluation: experience in Piemonte and Liguria, Italy [w:] International Journal of Heritage Studies, 13, n 2, p. 101 – 116.
  2. DAVIS P., 1999: Ecomuseums: A sence of place. London and New York: Leicester University Press/Continuum.
  3. DAVIS P., 2005: Places, „cultural touchstones” and the ecomuseum [w:] Corsane G (red), Hertige, museums and galleries. An Introductory Reader, Routledge, p. 365-376.
  4. DAVIS P., 2007: New Museologies and the Ecomuseum. [w:] Graham, B., Howard, P. (red), The Asgate Research Companion to heritage and Identity, s. 397-414.
  5. DAVIS P., 2009: Ecomuseums and the representation of place [w:] Rivista Geografica Italiana 116, Pacini Editore SpA, p. 483-503.
  6. WIDAWSKI K., 2011: Wybrane element dziedzictwa kulturowego środowiska wiejskiego – ich wykorzystanie w turystyce na przykładzie Hiszpanii i Polski, Rozprawy Naukowe Instytutu Geografii i rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego, nr 17, Wrocław, s. 128.
  7. ZARĘBA D. (red), 2008: Ekoturystyka i odkrywanie dziedzictwa. Zbiór dobrych praktyk, Biblioteka Partnerstwa, Fundusz Partnerstwa dla Środowiska, Kraków, s.14.
  8. http://www.ekomuzea.eko.org.pl/
  9. http://www.goldap.info/
  10. http://www.lanckorona.pl/
  11. http://www.slideshare.net/online2008/
  12. http://www.mhk.pl/
  13. http://www.szlakrzemiosla.pl/
  14. http://www.alwernia.pl/
  15. http://www.ekomuzeum.pl/
  16. http://www.ekomuzeum.rzemien.eu/
  17. http://ekomuzeum.eu/
  18. http://www.trzykultury.org/
  19. http://www.lutowiska.pl/
  20. http://eko.uhercemineralne.pl/
  21. http://www.rudenka.pl/
  22. http://www.krajna-paluki.cna.org.pl/
  23. http://www.ekolewkowo.pl/
  24. http://www.biebrza-leader.pl/
  25. http://www.dpn.pl/
  26. http://dbpedia.org/
  27. http://www.ekomuzea.pl/
  28. http://www.lgdodra.pl/